Dřevo je přírodní materiál, který se vyznačuje svými specifickými vlastnostmi. Různá textura dřeva drobné odchylky v barvě a přirozené růstové vady nejsou závadou ale naopak dokladem přírodního charakteru dřeva. Při změnách podmínek prostředí, především teplot a vlhkosti vzduchu, dřevo nabývá na objemu nebo sesychá, čímž mohou vznikat viditelné změny rozměrů, praskliny nebo deformace.

Výpary z vaření, nikotin, částice prachu – to vše útočí na povrch dřeva a poškozuje ho.

Čím na dřevěné povrchy

Dřevěné výrobky nelakované – ošetřovat suchým, čistým hadříkem.

Dřevěné výrobky lakované – k odstranění prachu a lehkého znečistění použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, jelenice), lehce navlhčeného. Ošetřovanou plochu lehce, nikoliv však do mokra otřete a okamžitě poté vytřete do sucha suchým hadříkem.
Při silnějším znečistění lze použít větší množství běžného naředěného saponátu. Plochu ošetřujte jemně, netlačte a následně očistěte hadříkem s čistou vodou. Poté setřete hadříkem do sucha. Lze také použít čisticí prostředky určené přímo k údržbě dřevěného nábytku (politury, vosky). Při jejich použití postupujte přesně podle návodu, který je uveden na zakoupeném přípravku.

Dřevěné výrobky olejované - k čistění zvolte vždy ten nejsušší způsob z možných. Lehké znečistění odstraňte měkkým kartáčem nebo bavlněným hadříkem, v případě nutnosti mírně navlhčeným čistou vodou. Silnější nečistoty odstraňte bavlněným hadříkem namočeným v roztoku mýdla nebo
neagresivním saponátem. Údržba obnovovacím nátěrem (olejem) je potřebná dle zatížení, minimálně však 1xročně. Případné opravy povrchu lze řešit ručním zbroušením brusným papírem zrnitosti P150 a následně na místo aplikovat olej (dle pokynů výrobce). Po nátěru je nutné opravované místo vytřít do sucha, jinak může nátěr delší dobu lepit a mohou vzniknout na opraveném místě barevné fleky. Čerstvě naolejovanou plochu neumývejte ani čistou vodou a zamezte jejímu znečistění po dobu jednoho týdne.

Dřevěné výrobky v kombinaci s akrylem - lehké znečistění odstraňte vlhkým hadříkem a hned otřete do sucha. Při silnějším znečistění použijte mýdlovou vodu a následně očistěte čistou vodou a setřete suchým hadříkem

Čemu se vyhnout
Chemickým rozpouštědlům (trichloretylen, aceton, benzin), abrazivním prostředkům (brusné houby, tekuté písky).
Pozor na různé univerzální přípravky.

Zdá se vám to zvláštní? Ale je tomu skutečně tak. Život se nezastavil a my pracujeme dál. Se stejným nasazením jako kdykoliv jindy. Samozřejmě při zachování všech bezpečnostních opatření. Protože jsme si plně vědomi toho, že odpovědnost je vždy na prvním místě.

Nová madla: důležitá i v této době

Máme na mysli bezpečnostní hledisko. Jedno se stále nezměnilo. Madla jsou i nadále významným bezpečnostním prvkem celého zábradlí. Stará a poškozená madla totiž mohou představovat riziko pro všechny obyvatele bytového nebo panelového domu. Pokud jsou totiž stávající madla poškozena, existuje zde možnost fyzického poranění těch, kteří je používají.

V nedávné době se ovšem přidalo další významné riziko. Ono tady sice bylo vždy, ale v posledních dnech se stalo mnohem palčivějším. A tím rizikem je možné ulpívání patogenů na povrchu. V případě nerovných a poškozených ploch je pravděpodobnost mnohem vyšší. Stará, poškrábaná či jinak poškozená madla jsou rezervoárem nečistot, bakterií a virů. Oproti tomu nová, dokonale hladká madla nedávají nečistotám šanci. Mnohem snadněji se také udržují čistá. Omytí a dezinfekce nových madel je jednodušší a efektivnější.

Vhodná doba pro rekonstrukci

Aktuální menší provoz v bytových a panelových domech rekonstrukcím přeje. Přestože nemalá část obyvatel i v těchto dnech chodí do práce, intenzita pohybu ve společných prostorech panelových a bytových domů je výrazně nižší. Rekonstrukce tak nikoho příliš neomezuje a nezatěžuje. Nastává proto ideální čas k uskutečnění plánovaných rekonstrukcí a stavebních úprav.

Využijte i vy příležitosti rekonstruovat společné prostory domu. Možná vám tento nápad po přečtení titulku přišel poněkud zvláštní. Ale nyní už víte, jaká pozitiva nabízí výměna madel právě v tomto období.

DLOUHOLÉTA ŽIVOTNOST – díky moderním technologiím výroby a novým kvalitním materiálům výrobce garantuje takřka „nesmrtelnost“ madla. Při samotném nákupu materiálu dostanete záruku 5let.

BAREVNÁ STÁLOST + PLNÁ PROBARVENOSTmadla s tvrdého plastu jsou celoprobarvená. Oproti materiálům s barvou pouze na povrchu máte jistotu, že drobná mechanická poškození (stěhování, klíče, prsteny…) nebudou na první pohled vidět.

DOBRÉ UCHOPENÍ – vytlačovací formy pro výrobu plastového madla jsou navrženy s ohledem na bezpečné uchopení madla. Jsou kompaktní, ruka je snadno obepne.

SNADNÁ ÚDRŽBA – prach a nečistoty na madle se dají snadno odstranit. Povrch je hladký. Stačí otřít hadříkem.

MONTÁŽNÍ POSTUP:

  1. Příprava pasoviny

Příprava pasoviny pro usazení madla z tvrdého plastu vyžaduje odstranění staré barvy, navarek a větších nerovnosti. Na koncích madla, u spojů pasoviny, je někde třeba přesahy odřezat. Barva se musí odstranit až na pasovinu, alespoň každých 50cm.

 

  1. Usazení madla

Plastová madla z výroby jsou na koncích poškozená, a proto se musí zakrátit přímo na místě buď pokosovou pilou s jemným kotoučem, nebo ruční pilkou (používáme pilku na dřevo). Hrany madla se musí poté opracovat, srazit, brusným papírem, případně pilníkem.

Při samotném zaměření je třeba mít toto na paměti a každé madlo objednat s dostatečnou rezervou. Zpravidla stačí 1cm na každém konci.

Madlo je vhodné zakončit nerezovou koncovkou. Koncovku je nutné předvrtat vrtákem a až poté přichytit dodanými šroubky, jinak hrozí prasknutí materiálu.

Rohy se mohou vyrobit na místě, seříznutím madla na 45 stupňů (případně dle potřeby), nebo použit již hotové z výroby. Záleží na volbě zákazníka.

Tvrdý plast se lepí na dodavatelem doporučená a laboratorně odzkoušená lepidla. Lepení je celoplošné. Před samotným nanesením lepidla je pasovinu třeba odmastit, například technickým benzínem.

Usazená madla se musí k pasovině, po dobu chemické reakce s lepidlem, přimáčknout buď ručními svěrkami, nebo elektrikářskou páskou s použitím podložek k pasovině.

Doba chemické reakce lepidla je cca 30min, poté je možné svěrky / pásky sundat.

Madlo je přilepené. Nesklouzne.

Pokud se rozhodnete pro vlastní montáž, neváhejte se pro radu obrátit na nás. Neděla nám to problémy i v případě, že materiál zakoupíte u jiného prodejce.

 

Výměna madel v panelových domech

Rekonstrukce bytových domů výrazně zvyšují obytný komfort a tím také kvalitu bydlení všech svých obyvatel. Rekonstrukce vnitřních společných prostor bytových domů jsou stejně důležité, jako rekonstrukce pláště domů. Nejde tady jen o estetické hledisko, ale zejména o bezpečí obyvatel domu. 

Kvalitní madla jako významná součást zábradlí

Zábradlí je základním bezpečnostním prvkem každého schodiště. U vícepatrových panelových domů jeho důležitost narůstá s každým dalším poschodím. Všechna zábradlí samozřejmě potřebují také kvalitní madla pro panelové domy. Jejich význam se nevyplatí podceňovat. V případě nevhodně zvolených nebo nekvalitních madel může být celá vnitřní rekonstrukce v krátkém čase znehodnocena. Nekvalitní madla nemusí plnit správně svou funkci. Mohou představovat dokonce zdravotní riziko v případě, že se jejich povrch fyzicky poškodí do té míry, že při kontaktu s pokožkou způsobí zranění.

Takovému riziku se můžete poměrně jednoduše vyhnout výběrem vhodných a kvalitních madel. Například dřevěná madla pro panelové domy jsou rozumnou první volbou. Dřevo je úžasný přírodní materiál. Vyznačuje se výbornou odolností a výdrží. Interiéru bytových domů jednoznačně prospívá. Dřevěná madla vydrží krásná dlouhé roky od instalace.

Specializujeme se na kompletní servis 

V nabídce máme více variant dřevěných madel pro panelové domy. Stačí si už jen vybrat vhodný typ. Nevíte si rady s výběrem? Rádi vám pomůžeme a poradíme, které madlo bude pro váš bytový dům nejvhodnější volbou.

Instalace nových madel s sebou nese i další činnosti. Jsou jimi případná demontáž starých madel, příprava a montáž nových madel na vaše stávající nebo nová zábradlí. Zabezpečujeme všechny tyto kroky. Podáme vám pomocnou ruku, aby se ruce obyvatel vašeho domu mohly brzy bezpečně opřít o nová nebo vylepšená zábradlí.

Než se rozhodnete pro jakékoli madlo, je třeba mít na mysli, že se jedná o dlouhodobou investici. Není to položka, která by se mohla z rozpočtu bytového nebo panelového domu vydávat každý rok opakovaně (aspoň si to myslíme my). 

Pokusíme se Vám zde nastínit vlastnosti PVC madla tak jak je vidíme my při jejich montáži.

VÝHODY:

- rozsáhla špaleta barev + plně probarvený materiál, tzn., že mechanické poškození nemusí být na první pohled vidět

- okamžitá dostupnost v základních barevných variantách (černá, hnědá, šedá)

- malé nároky na skladovací prostory (klidně si je můžete vzít i do zásoby aby se zajistila stejná barva v případě výměny či nahrazení části ramena či vchodu)

- jednodušší manipulace a doprava oproti tvrdému plastu a dřevu

- rychlá a levná montáž

- dobré uchopení – pvc madlo je velmi kompaktní a dobře se drží

- snadná údržba

- rohy, spoje a konce se vyrábí svařováním – není třeba kupovat žádné koncovky či rohy, které mnohdy nepůsobí estetický a překáží v plynulém pohybu ruky po madle

PVC madla jsou oblíbena i díky své životnosti. Ještě dnes se setkáváme s pvc materiálem, který byl namontován před 20 a více léty a stále drží.

Musíme rovněž podotknout ten fakt, že panelákové PVC madla se dají poměrně snadno napojit, což je důležité například při poškození. U jiných materiálu by se muselo nahradit celé rameno schodiště, když to pvc se svařuji na jakémkoli místě.

Podmínkou však je odborná montáž.

NEVÝHODY:

- materiál kopíruje povrch, na který je pokládán. V zásadě se dá říci, že čím nižší profil materiálu, tím více práce s přípravou pasoviny.

- nižší odolnost vůči mechanickému poškození

- montáž vyžaduje odborné zaškolení a poměrně drahé vybavení

- výroba konců, spojů a rohů vyžaduje praxi, vybavení a hodně trpělivosti

 

MONTÁŽNÍ POSTUP:

  1. Příprava pasoviny zábradlí – dokonalé usazení PVC madla vyžaduje dokonalé připravenou pasovinu. Povrch se musí zbavit všech navarek, nerovnosti, přebytečné barvy, která obzvlášť po stranách vytváří nerovnosti.

Pasovina se v takových případech brousí lamelovým, případně klasickým brusným kotoučem.

Kvůli velké prašnosti je ideální provádět přípravu pasoviny zábradlí ještě před výmalbou a položením linolea.

  1. Usazení PVC madla – v této fázi je třeba mít k dispozici pracovní vybavení bez kterého je montáž praktický nemožná: HORKOVZDUŠNÉ DMÝCHADLO A NŮŽKY NA PVC MADLA.

Před usazením se madlo protáhne horkovzdušným rukávem. Rozehřátý materiál obepne pasovinu a po vychladnutí se zámky madla sevřou (madlo má „paměť“), tím madlo z pasoviny nesklouzne.

V případě, že madlo začíná a končí před rádiusem zábradlí, je dobré hrany madla srazit, například brusným papírem.